Adopce afrických dětí na dálku

Nepokoje v Guineji

AKTUALIZOVÁNO: Díky zlepšení situace již může naše koordinátorka Rut do Guineje odletět - odlétá v úterý 20.2. Stanné právo bylo v pátek 23.2. ukončeno. Následně byla v neděli 25.2. ukončena i generální stávka, poté co prezident Lansana Conte souhlasil s jmenováním nového premiéra, kterého vybere ze seznamu osob navrženého sjednocenou opozicí. Řešení politické krize bylo zprostředkováno Ekonomickým společenstvím států západní Afriky (ECOWAS, francouzsky CEDEAO), konkrétně jejím speciálním vyslancem Ibrahimou B. Babanguidou, bývalým nigerijským prezidentem. V pondělí 26.2. byl prezidentským dekretem skutečně jmenován nový, nezávislý premiér - Lansana Kouyate, politik s mnohaletými zkušenostmi ve státní správě a na poli diplomacie, mimojiné i v Organizaci spojených národů (OSN) a v jejích regionálních afrických sdruženích (ECOWAS, AU). Jeho jmenování bylo přivítáno s nadšením napříč guinejskou společností, včetně sjednocené opozice, kterou byl navržen jako jeden z možných kandidátů na premiérské křeslo.

V důsledku prohlubující se ekonomické a sociální krize, kdy většina obyvatel trpí nedostatkem základních životních potřeb, započala v Guineji 10.ledna 2007 generální stávka. Vláda však reagovala represivně a během násilných střetů bylo zabito až dvě stě demonstrantů. Kliknutím na tento odkaz: Conakry můžete shlédnout krátký záznam z "černého pondělí" 22.ledna, kdy bylo během jednoho dne vládními jednotkami v centru Conakry zabito několik desítek lidí. Stávka byla ukončena koncem ledna podepsáním dohody mezi prezidentem Lansanou Conté a sjednocenou opozicí, zastřešující politické opoziční strany, odboráře a náboženské představitele. Hlavní bod dohody - jmenování premiéra - však nebyl respektován, jelikož Lansana Conté do této funkce jmenoval osobu přímo spjatou se stávajícím režimem a pro sjednocenou opozici neakceptovatelnou.

Foto: AFP

V neděli 11.února tak byla zahájena druhá generální stávka. Prezident reagoval vyhlášením stanného práva, které zakazuje obyvatelům vycházení (pohyb v ulicích) a předává značnou moc do rukou armády. Stanné právo bylo ve středu 14.února zmírněno, obyvatelům je umožněn pohyb mezi polednem a šestou hodinou večerní. Současnými těžkostmi je obyvatelstvo již velmi vyčerpáno, po týdnech nepokojů jsou i běžné potraviny a voda téměř nedostupné.

Zde si můžete přečíst o situaci v Guineji v českém jazyce:

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=360294


Jazyk stránek

Právě adoptováno: 702

K adoptování: 16

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
Zaregistrovat se
Zapomenuté heslo

Napište nám

Váš E-mail: